ABD’li senatörden skandal çağrı: Kim bu Graham… İlk kez değil… Kim kime atom bombası atmak istedi… Odatv derledi

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi geçen hafta İsrail’e gönderilecek ABD yapımı mühimmat sevkiyatını durdurdu. Atılan bu adımla birlikte Gazze’ye saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk defa böyle bir ambargo söz konusu oldu.İsrailli yetkililere göre sevkiyatın durdurulması Tel Aviv yönetiminde ciddi endişeye yol açtı. Cumhuriyetçi Senatör Graham ise skandal bir yorum yaparak, “İkinci Dünya Savaşı’nın sona erdirilmesi için atom bombası atıldı. Burası Hiroşima ve Nagazaki. İsrail’e ihtiyaç duyduğu her şeyi vermeliyiz” dedi.

Lindsey Graham, geçen yıl yaptığı F-16 konusunda Türkiye’ye destek açıklamalarıyla biliniyor. Graham, Türkiye’yi ‘NATO üyesi ve değerli bir müttefik’ olarak tanımlamıştı.

ABD MÜHİMMAT GÖNDERMEYİ DURDURUNCA TEPKİ YÜKSELDİ
ABD’nin İsrail’e yüksek yük kapasiteli mühimmat sevkiyatını durdurmasının ardından Washington – Tel Aviv hattı gerildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller açıklamalarda bulunarak, İsrail’e gönderilecek diğer silah sevkiyatlarının da gözden geçirildiğini söyledi. Bunun hemen ardından Başkan Joe Biden, CNN kanalına verdiği röportajda, İsrail’in Refah’a geniş çaplı bir saldırıyla girmesi durumunda bu ülkeye silah göndermeyi durduracağını söyledi. Washington yönetiminin aldığı karara Gazze’de katliama devam eden İsrail’le birlikte, ABD’deki Cumhuriyetçiler de tepki gösterdi.

GRAHAM: “İSRAİL’E İHTİYAÇ DUYDUKLARINI VERİN, BURASI HİROŞİMA”
Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, alınan karar sebebiyle Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile Genelkurmay Başkanı Charles Q. Brown’ı azarladı. ” İsrail’in etrafındaki herkes bütün Yahudileri öldürmek istiyor. İsrail’e nasıl savaşacağını, neyi kullanıp kullanamayacağını mı söyleyeceksiniz?” diye konuşmasına başlayan Graham “İkinci Dünya Savaşı’nı sona erdirmek için Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılmasını destekler miydiniz General Brown? İsrail Devleti’nin düşmanlarını yok etmek için gerekli silahları durdurursak, bunun bedelini ödeyeceğiz. İsrail’e kaybetmeyi göze alamayacakları savaşta savaşmak için ihtiyaç duydukları şeyi verin! Burası steroid kullanan Hiroşima ve Nagazaki” ifadelerini kullandı.

AUSTİN: “MÜHİMMAT SEVKİYATINI DURDURDUK”
Savunma Bakanı Austin, Senatoda katıldığı bütçe görüşmelerinde Refah’taki son duruma ve ABD’nin İsrail’e bazı silahların sevkiyatını durdurduğuna ilişkin haberleri değerlendirdi. Austin, İsrail’in Refah’a yönelik kapsamlı bir kara saldırısı düzenlemesini istemediklerini, bu konudaki net mesajlarını Tel Aviv’deki muhataplarına aktardıklarını ve Biden yönetimi olarak bölgedeki gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi.

Austin, “İsrail’in kendini savunma araçlarına sahip olduğundan emin olmaya devam edeceğiz. Ancak şu anda Refah’taki gelişmelerin seyri bağlamında yakın zamanda (İsrail’e) gönderilecek güvenlik desteği sevkiyatlarını değerlendiriyoruz. Mevcut durumu değerlendirirken içinde yüksek miktarda mühimmat barındıran bir sevkiyatı durdurduk.” dedi. Refah’taki 1,5 milyondan fazla Filistinli sivilin durumunun çok zor olduğuna dikkati çeken Austin, “Refah’ta kesinlikle büyük bir çatışma görmek istemiyoruz.” diye konuştu.

GRAHAM, F-16 İÇİN TÜRKİYE’YE DESTEK MESAJI VERMİŞTİ
Graham geçen yıl Türkiye’ye gelmiş ve bir dizi görüşme gerçekleştirmişti. Zaman zaman Türkiye karşıtı açıklamaları olsa da son yıllarda Ankara’yı desteklediğini belli eden Graham o görüşmelerden sonra yaptığı açıklamalarla gündem olmuştu. Graham, o dönem yayınladığı mesajda, “NATO üyesi ve değerli bir Amerikan müttefiki olan Türkiye’ye çok verimli bir yolculuk geçirdim. Zaman zaman sorunlu bir ilişkimiz olsa da, Türkiye ve ABD’nin iki ulusumuz arasındaki bağları güçlendirmek için adımlar atması zorunludur” demişti.

Graham, “Biden Yönetimi’nin F-16’ları Türk Hava Kuvvetleri’ne satma kararını desteklemek için elimden gelen her şeyi yapacağım. NATO müttefiklerimizin elindeki bu savaş uçakları, bir istikrar duygusu yaratacak ve Türk ordusuna, kesinlikle ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun yetenekler kazandıracak” ifadelerini kullanmıştı.

RUS MİLLİYETÇİ, TÜRKİYE’YE ‘ATOM BOMBASI’ ATILMASINI İSTEMİŞTİ
Rusya’nın aşırı milliyetçi Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirinovski düşürülen uçak sonrası Türkiye ve Rusya arasında çıkan krizle ilgili olarak Moskova radyosuna verdiği demeçte herkesi şaşkına çevirmişti. Jirinovski, Türkiye karşıtı misilleme önerilerinde çok konuşulacak tekliflerde bulunmuştu. Hürriyet’in haberine göre 69 yaşındaki siyasetçi, Moskova radyosuna verdiği demeçte şu ifadeleri kullanmıştı:

“İstanbul’u yok etmek bizim için zor bir iş değil. İstanbul Boğazı’nın ortasına tek bir atom bombası atarsak, oluşacak 15 metrelik tsunami dalgası şehri 9 milyon insanıyla birlikte yerle bir eder.”
Jirinovski Rus medyasında “faşist”, “palyaço” ve “öcü” lakaplarıyla anılan bir marjinal isim olsa da, Reuters’a göre “Kremlin politikalarının bir hizmetkarı olarak, kamuoyu tepkisini ölçmek için en radikal düşünceleri seslendirmesiyle” tanınıyor.

İSRAİLLİ BAKAN DA AYNI ŞEYİ ÖNERMİŞTİ
İsrailli aşırı sağcı Miras Bakanı Amihai Eliyahu, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne nükleer bomba atılmasının olasılıklardan biri olduğunu ve bölgede yaşayan Filistinlilerin ya İrlanda’ya da çöle gitmesi gerektiğini söylemişti. Eliyahu, katıldığı bir radyo programında Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere yönelik skandal sözlere imza atmıştı.

Filistin düşmanlığı ve aşırı sağcı görüşleriyle öne çıkan Otzma Yehudit (Yahudi Gücü) partisinden koalisyon hükümetinde yer alan Eliyahu, Gazze’ye hiçbir şekilde insani yardımın girmesine izin verilmemesi gerektiğini savunmuştu. Eliyahu, Gazze’nin yeniden işgal edilip bölgeye yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşa edilmesini istemişti.

Gazze’de yaşayan Filistinlilere ne olacağı yönündeki soruya ise Eliyahu, “İrlanda’ya da çöllere de gidebilirler, Gazze’deki ‘canavarlar’ kendileri çözüm bulmalı.” cevabını verdi. Sunucunun “Gazze’ye atom bombası atılmasına gerek olup olmadığı” sorusunu da cevaplayan Eliyahu, “Bu (Gazze’ye nükleer bomba atılması) olasılıklardan biri.” ifadelerini kullanmıştı.

FRANSA ‘ATOM BOMBASI’ ÖNERİSİ MAHKEMELİK OLMUŞTU
Gazze’de ölen Fransız asıllı İsrailli asker Moshe Avraham Baron’un annesi Marylin Baron 24 Aralık’ta konuk olduğu Fransızca yayın yapan i24 kanalında, Gazze’ye atom bombası atılması çağrısı yapması sosyal medyada çokça eleştirilirken, Fransız muhalif milletvekillerinin de tepkisini çekmişti.

LFI milletvekili Thomas Portes X sosyal medya platformundan Baron’un sözlerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Sakince, i24 kanalında bir kişi, gazeteci müdahale etmeden, İsrail’in Gazze’de nükleer bomba kullanması gerektiğini çünkü ‘Bu topraklarda Yahudi halkından başka kimse yaşamaması gerektiğini’ açıklıyor.” ifadesini kullanmıştı.

24 Aralık’ta konuk olduğu i24 kanalında siyonist olduğunu belirten anne Baron, her gün Gazze’de 145’ten fazla İsrail askerinin öldüğünü söylemişti. Baron, İsrailli siyasetçilerin bölgede atom bombasının düğmesine basmayı kabul etmesi gerektiğini belirterek, “Atom bombasına sahip bir ülkeyiz (İsrail). Diyecek bir şeyim yok. Bu topraklarda Yahudi halkından başka kimse yaşamamalı.” ifadesini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir