Nazar boncuğu nasıl işe yarar?

Nazar boncuğu tarih boyunca çoğu kültür ve dinsel inanışlarda kötülükleri insanoğlu üzerinden savan bir tılsım olarak kabul görmektedir. Adeta kişinin dünyaya açılan penceresi, gözü olarak kabul edilmektedir.

Bütün kültürlerde gözler iyiliğin ve kötülüğün, her türlü düşüncenin ilk çıkış noktası olarak düşünülür. Gerek bakışlardan gerek kötü gözlerden korunmak amacı ile aynı zamanda kötülükleri emici özelliği olduğu kabul edilen göz şeklindeki mavi renkli taşlar eski tarihlerden bu yana tercih edilmektedir.

Kötü gözle bakanların bakışının başka yere çekmesi özelliği ile kullanıcıları koruduğuna inanılmaktadır. Nazar diye de tabir edilen kötü enerjinin gereğinden fazla olması durumunda da bu boncuğun çatladığına inanılmaktadır.

Geçmiş zamanlardan bu yana süregelen bu inanışa göre her nazar boncuğunun nazarı defetmesi mümkün değildir.

ÖZELLİKLERİ NE OLMALI?

Kullanılan nazar boncuklarının nazarı gerçekten defetmesi için bazı olmazsa olmaz özelliklerinin bulunması gerekmektedir.

Eski zamanlarda nazar boncuklarının yapılması için özel ocaklar kurulurdu. Bu ocakların açılışı için törenler yapılırdı.

Bu ocaklarda nazar boncuğundan başka bir şey üretilmezdi. Hatta bununla beraber başka cam eşyalar yapan ustalar nazar boncuğu üretmek için sadece bir tane ocak kullanırlardı.

Eskiden beri süregelen inanışa göre ise hakiki ve işe yarar bir nazar boncuğunun mutlak suretle elde yapılması gerekmektedir. Seri şekilde üretilen nazar boncukları bu konuda herhangi bir işe yaramıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir