Seçimden önce iptal edilmişti! Önemli koy için yeniden ihaleye çıkılıyor

31 Mart yerel seçimleri öncesinde MHP’li Ortaca Belediyesi tarafından işletilen plajın 31 Mayıs’ta yapılacak ihalesine seçimi kazanan CHP’li Ortaca Belediyesi’nin de gireceği öğrenildi.

CARETTA CARETTA’LARIN ÜREME ALANI

Plaja, Caretta Caretta’ların yumurtalarını bırakmasından dolayı ‘Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)’ da deniyor. Yaz sezonunda adeta turist akınına uğrayan İztuzu Plajının karadan ulaşılan kısmı Ortaca Belediyesi, denizden ulaşılan kısmı ise MUÇEV tarafından işletiliyor.

Yaz sezonu öncesinde plaja giriş rakamları da güncellendi. Yeni güncellemeye göre, plaja motosikletle giriş 30 TL, otomobil 100 TL, minibüs 120 TL, otobüs 200 TL olarak belirlendi. Dalyan, İztuzu kumsalı, İngiliz “The Times” gazetesi okuyucuları tarafından 2008 yılında “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” unvanını kazanmıştı.

ÇEVRECİLER DEFALARCA EYLEM YAPMIŞTI

İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) öncülüğünde gerçekleştirilen basın açıklamasına bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Ellerinde İztuzu Sahili’nde yapılaşmaya karşı çıkan çeşitli pankartlar taşıyan grup, projenin yerinin yanlış olduğunu belirterek defalarca eylem yapmıştı

Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği üyesi ve İKUP dönem sözcüsü Murat Demirci, basın açıklamasında, İztuzu’nda yapılmak istenenin yanlış bir adım olduğunu belirterek, “Bozulmamış doğasıyla dünyada ün salmış İztuzu kumsalına 30-40 kişinin konaklamasına uygun, bin metrekare kapalı alanlı devasa bir merkez, deniz kaplumbağalarını koruma adına. Defalarca dile getirdik, basın açıklaması yaptık, mektup yazdık, telefonla görüştük, mimarlara duyurduk ve dedik ki; İztuzu’nda yapılmak istenen, ileriye dönük yanlış bir adımdır. Her ne amaç ve ekolojik mimari tasarımla yapılırsa yapılsın, bu hareket kumsalda yapılaşmanın ilk adımı olacaktır ve tüm bunlar kanun ve uluslararası sözleşmelere aykırı yapılmaktadır. Proje iyi, ancak yeri hatalı. Gelin bunu İztuzu dışında yapalım” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir